Užimtumo tarnybos parama verslui kurti: ką svarbu žinoti?

Užimtumo tarnybos parama verslui kurti yra priemonė, skirta skatinti darbo vietų kūrimą sau. Šia parama gali pasinaudoti tiek bedarbiai, tiek dirbantys asmenys, kurie nori keisti veiklos kryptį.

11/23/20242 min read

Pagrindinės paramos sąlygos

Norint gauti paramą iš Užimtumo tarnybos, svarbu atitikti tam tikras sąlygas. Kuriamos darbo vietos dydis turi būti ne didesnis nei 31 minimalioji mėnesinė alga (šiuo metu iki 28 644 EUR). Parama gali būti skirta tik naujoms tiesioginėms darbo priemonėms įsigyti. Ne daugiau nei 50 proc. lėšų galima panaudoti turto valdymo teise (gali buti nuoma, panauda ir pan.) valdomoms patalpoms, reikalingoms darbo vietai įrengti ar remontuoti. Ši parama nėra skirta laikiniems ar sezoniniams darbams. Gavus paramą turi būti įkurta Mažoji bendrija arba Uždaroji akcinė bendrovė.

Paramos gavėjai ir kriterijai

Parama skirta asmenims, kurie steigia darbo vietą sau arba sau ir Užimtumo tarnybos siųstam bedarbiui. Subsidijų gavėjai savo lėšomis privalo apmokėti ne mažiau kaip 35 proc. darbo vietoms įsteigti reikalingų išlaidų. Šis reikalavimas netaikomas, jeigu darbo vieta steigiama tik sau. Paramos lėšos taip pat turi būti naudojamos pagal prioritetus, kurie prisideda prie skaitmeninės ir žaliosios transformacijos tikslų, taip pat skatinama žiedinė ekonomika.

Reikalavimai bedarbiams ir dirbantiems paraiškos teikėjams

Paraiškas dėl paramos gali teikti tiek bedarbiai, tiek dirbantys asmenys. Bedarbiai turi būti užsiregistravę Užimtumo tarnyboje ir dalyvavę „Inovacijų agentūros“ verslo kūrimo mokymuose. Dirbantieji asmenys taip pat turi dalyvauti šiuose mokymuose ir užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje (kaip dirbantys asmenys). Svarbu paminėti, kad iki paramos gavimo jie privalo nutraukti esamus darbo santykius ir savarankišką veiklą (pagal verslo liudijimą, individualios veiklos pažymą ar MB).

Dokumentai, reikalingi paraiškai pateikti

Paramai gauti, reikia pateikti užpildytą paraišką ir tam tikrus dokumentus. Jei reikalingas patalpų remontas, būtina pateikti remonto projektus ir sąmatų kopijas, o jeigu įsigyjami darbo įrankiai, reikia pateikti bent trijų tiekėjų pasiūlymus su detalia informacija. Jei darbui reikalingos licencijos ar leidimai, jų kopijos taip pat turi būti pateikiamos su paraiška.

Labai svarbu, kad paraiškos ne tik atitiktų prioritetus, bet ir visus kriterijus, nustatytus Užimtumo rėmimo priemonių apraše. Paraiška, kuri atitinka šiuos reikalavimus, bus vertinama pagal kokybės kriterijus. Jei paraiška gauna 35 ar daugiau balų kokybės vertinimo metu, paraiškos teikėjas turi ją ginti pagal nustatytus gynimo kriterijus. Jei gynimo metu paraiška surenka 15 ar daugiau balų, ji bus įvertinta galutiniais balais. Galutinis įvertinimas apima tiek kokybės vertinimo, tiek gynimo metu gautus balus.

Papildomi dokumentai, reikalingi tikslinėms grupėms

Kai kurie paraiškos teikėjai gali gauti papildomus balus, jei priklauso tikslinėms grupėms, pavyzdžiui, tėvai, auginantys vaikus iki 8 metų. Tokiu atveju reikės pateikti dokumentus, patvirtinančius vaiko gimimą. Jei paraiškos teikėjas buvo išvykęs iš Lietuvos, taip pat reikia pateikti deklaruotą gyvenamąją vietą. Jei asmuo dirbo užsienyje, reikės pateikti dokumentus, įrodančius darbo santykių pabaigą. 

Kaip pateikti paraišką?

Paraiškas paramai gauti galima pateikti elektroniniu būdu per „Elektroninius valdžios vartus“. Reikia atkreipti dėmesį, kad visi dokumentai turi būti pateikti lietuvių kalba, todėl jei ankstesnė veikla buvo vykdoma užsienyje, reikalingas atitinkamų dokumentų vertimas į lietuvių kalbą.

Rekomenduojame, jei nieko apskritai nežinote apie šią paramos formą, išklausyti seminarą "Kaip gauti 28 644 eurų UŽT paramą verslo kūrimui?"

Gauti Užimtumo tarnybos paramą gali atrodyti sudėtinga, tačiau tinkamai pasiruošus ir laikantis reikalavimų, tai gali tapti stipriu pagrindu jūsų naujam verslui. Svarbiausia – kruopščiai surinkti reikiamus dokumentus, aiškiai suplanuoti išlaidas ir siekti prioritetinių tikslų. Atsakingai sudaryta paraiška ir konsultacijos su specialistais gali padėti ne tik užsitikrinti paramą, bet ir sėkmingai įgyvendinti verslo idėjas, kurios prisidės prie tvaraus ir ilgalaikio augimo.